Severní Rumunsko 2011

Účastníci : FWJ+Jiřina, Míra+Dana Koláři, Franta M.+Vlaďka Basleři, Peťáček P.+Jana Štěpánci, Petr Winkler a jeho tranzit s (menším) vozíkem, Petr+Majka Hnyci, Hadros+Martina, Honza a Ema Fišeráci a jejich tranzit

Sobota 6.8. – přesunový den

Po 4hod vyjíždí plný TPW ze Zábřeha, v Satu Mare je neplánovaná zastávka, v Sapantě veselý hřbitov, v Sighetu není zastávka, za Rona de Sus před setměním kempujeme, později tam doráží i TF.

 

Neděle 7.8. – nakonec se to stihlo

Dojíždíme do Viseu de Sus, kde dlouze hledáme spaní ( nakonec pro nás Gábi začne budovat kemp ) a odjezdiště vláčku ( nikdo neví kam jelo sto aut ), odpoledne sedáme na řeku Viseu na začátku Borsy, psaná ww2 mi připadá na průměrném letním stavu lehčí, sem tam prážek, hodně odpadků, nepříjemný stupeň před soutokem přetahujeme, cca 20km.

 

Pondělí 8.8. –  vydařený den

Ráno jsme časně na odjezdišti vláčku, dlouhé čekání v občasném dešti zpestřuje překládání a přepřahání věcí, záměna naší 14tičlenné skupiny za 40tičlennou možná ze Zbiroha, konečně vyrážíme třetím turistickým vláčkem, po cestě dojde na další atrakce, dojde voda, vykolejí vagon, ale nakonec po cca 3hod dojedeme na turistickou konečnou Paltin (stanice nad Noviciorem), za poměrně velké pozornosti jdeme na vodu, první polovina je skoro nedotčená (čistá), několik dřevěných stupňů s karfioly, ve druhé polovině přibývá odpadků a až před soutokem na skalních výchozech dosahuje maxima psané obtížnosti (ww2-3), po rychlých více než 20km dorážíme ke Gábimu, kde je noční brífing s (jak se později ukáže nejasným) závěrem.

 

Úterý 9.8.- odpoledne stálo za to

Dopoledne ve střídavém dešti čekáme na návrat TPW odvážející skupinu B(asleři) k nástupu na dvoudenní přechod Rodny, napoledne zbytek vyráží na kvč do údolí řeky Izy – kostely v Bogdan Voda a Ieud, úspěšná hostinka v Sieu, peklo v Poienile Izei, hororová cesta do upířího Glodu, nanuček nebo lavor, už potmě zpět.

 

Středa 10.8. – Rodna ani napodruhé

Ráno se loučíme s Gábim a odjíždíme do sedla Prislop 1.416 odtud my postupně stoupáme (zatím co sk.B sem k večeru dojde) na Gargalau 2.159, už za mlhy, deště a občasného krupobití dáváme mezinárodní bloudící vložku, počasí se postupně lepší, ale na vrcholy není morál (a čas), sestupujeme za sedla Ineutului medvědím terénem, radost nám dělají auta, která vyjela proti proudu říčky Laly kam to šlo, kempujeme u  řeky Bistrita Aurie, která nás neláká.

 

Čtvrtek 11.8. – pěkný, trochu odpočinkový den

Přejíždíme kolem suché řeky Moldova k malovaným zbytkům klášterů Voronet a Humor, zavčas najdeme pěkný (a levný) kemp ve Vatra Dornei (kolem jde značka, po které mne kdysi Hadros vedl na Suhard a Rodnu), takže můžeme vyrazit i za lázeňským životem (a nákupy kalhot).

 

Pátek 12.8. – den, co pěkně začal

Čeká nás řeka Bistrita z Cozanesti pod Cojoci, cca 20km v krásném údolí, psaná ww1 odpovídá, hlavní atrakce je gigašlajsna, popis přesně odpovídá, dělám úžasnou chybu a nejdu se podívat těch 60m na „pár vlnek“ na konci, neudržíme loď (s ušlým válcem) ve směru a těch možná 1,5m skáčeme bokem, sice pěkně, ale dole stejně vypadnu, pořádný karfiol nás naštěstí pouští, zatím co loď drží vracák vpravo, ostatní to zvládnou lépe, ale to už sedím na upadlém betonu s házečkou a (jak zjistím později) už nefunkčním foťákem, nejhezčí procházka k jezu je po značce od toho vplouvacího „okna“, kousek pod „šlajsnou“ je dnešní nejhezčí vodácký úsek, později se auta šplhají skoro 1km nahoru do pohoří Rarau, jdeme na Pietrele Doamnei , do 1.634m se vyškrábou jen někteří, podobné je to i s nostalgickou návštěvou kláštera, TPW zatím spěchá na jih hnán tmou a hrozbou změny počasí hledat nocleh. Tma je ale rychlejší, tak končíme v nic moc chatkách na sedle Petru Voda, kam nečekaně dorazí i TF.

 

Sobota 13.8. – den, co mohl začít lépe

Někdo navštíví kláštery Seco a Sihastria, jiní jdou s kyblíky k Danielovi, setkáme se na Sihle, pokračujeme do Agipia din Vale a na pevnost Targu-Neamt, někteří ještě klášter Neamt s klapajícími čápy, všichni se sejdou v kempu Durau, kde rozháníme mraky kroščenkoplachtou.

 

Neděle 14.8.- docela pěkný den

Časně se vyráží na přechod pohoří Ceahlau, kde každý hledá něco trochu jiného, ale všichni jsou rychlí (něco se žene) a u chaty Izvorul Muntelui jsou v rekordním čase, zde se dočkáme nelevných mici a projíždíme bouřkou v údolí Bicaz, kde zakempujeme jako spousta ostatních na zakázaném a observatorním hřišti. Někdo ještě stihne prohlídku Lacul Rosu.

 

Pondělí 15.8. – prý svátek a pěkná řeka

Kaňoning v Bicazské soutěsce si zbytečně natahujeme (klasifikace ww3-4 nás hodně překvapuje), ale v poledne jsme včetně ostatních skupin na cestě na řeku Mures, sedáme pod Mestera u vodočtu (který jsem si nenapsal), před Rastolitu je to překvapivě pěkné, psaná ww1 v delším úsecích, někde bych i přidal, cca 15km, málo odpadků, za Targu Mures (zrušený kemp) hledáme samostatně nocleh.

 

Úterý 16.8. – přibližovací den

Dojíždíme k Turdě, průchod soutěskou je opravdu pěkný, v Huedinu doplňujeme hlavně tekutiny, ani ráchání v Baile Felix moc nezlepší čuch ve vozidle, tak PW kupuje wonderbaum a vyrážíme k východištím.

 

Středa 17.8. – dojezdový den

TPW je před 6hod v Zábřehu, skupina z TF to po krátkém spánku rozpouští v Lanžhotě také za světla.

 

Že je něco pořád opakuje, ještě neznamená, že je to v pořádku. A ještě některá další poučení.

Sumář :

TPW najel skoro 3.400 km, 2 dny v horách, 2 dny KVČ.

Řeky : pálavy, baraka, rio, na vodě cca 75 km, obtížnost 1-2(2/3).

Peníze : doprava 4.400, vláček 280, noclehy 300 (celkem), ofic.plecháčky 290.

 

Externí pomocníci : internet, Vašoun H-V, Ešus a ještě jeden přítel na telefonu.

FWJ

 

 

Aktuálně

Do galerie a cestopisů přibyly příspěvky účastníků letošního výjezdu do Bulharska.